Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Zaujímavosti v obci

Leštiny sú neveľká dedina, s malým počtom obyvateľov. Z hľadiska početnosti a hodnoty pamiatkového fondu sa však ten leštinský môže smelo porovnávať s podstatne väčšími sídlami na Slovensku. Máme tu na mysli nielen objekty zapísané v zozname národných kultúrnych pamiatok, ale aj ďalšie stavebné diela. Ide o doklady slohovej, či neslohovej ľudovej architektúry, stavieb hospodárskeho účelu, ako aj objekty s kultúrno-spoločenským významom pre dejiny Leštín.

V Leštinách sa nachádza drevený artikulárny chrám, patriaci do svetového kultúrneho dedičstva UNESCO, kde je v spoločnosti takých klenotov akými sú egyptské pyramídy, francúzske Versailles alebo cisárske paláce v čínskom Pekingu. V obci sa dodnes zachovala väčšina šľachtických kúrií, rozmermi menších, ale architektonicky vyzretých stavieb, v ktorých sa odohrávali významné historické udalosti a pestovala sa dnes už málo známa šľachtická kultúra.

Nesporné kvality vykazuje leštinská ľudová architektúra, stiesnený svet izbičiek, kuchyniek a pitvorov prostých roľníckych domov a ich hospodárskych dvorov. Medzi pamiatky radíme dnes už neexistujúcu starú leštinskú školu, mlyny, krčmy a množstvo objektov, v ktorých sa odohrával všedný aj sviatočný život Leštinčanov. V týchto prípadoch nahrádza umelecké kvality stavieb ich kultúrny a spoločenský význam pre obec aj kvôli mnohým osobnostiam, ktoré sú s nimi späté. Väčšina uvedených stojacich pamiatok má jedno spoločné - zanikajú. A je len na nás, či sa pričiníme o ich ďalšiu existenciu aj s tým, že ich budeme lepšie poznať, chápať ich zmysel a naučíme sa ich chrániť. 


 

dnes je: 17.9.2019

meniny má: Olympia

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka