Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Významné osobnosti

Rodáci

V Leštinách sa narodili:

  • Jozef Gašparík-Leštinský (10.2.1861 - 4.6.1931) - ľudovýchovný spisovateľ a nakladateľ
  •  Adolf Medzihradský (2.4.1835 - 13.12.1919) - pedagóg, osvetový pracovník
  • Jób Zmeškal (1654 - 1723) - výchovný spisovateľ
  • Mikuláš Zmeškal (20.11.1759 - 23.6.1833).- hudobník a skladateľ , osobný priateľ Ludwiga van Beethovena
  • Univ. prof. Ing Juraj Buša (11-1-1925) - strojný inžinier, vysokoškolský pedagóg, vedecký pracovník, verejný činiteľ
  • MVDr. Vladimír Ondrej Buša (22.9.1923-10.6.1970) - helmintológ
  • Ludvik Medzihradský (1807-8.9.1879) - učiteľ, spisovateľ, historik, botanik
     


Jozef Gašparík​​​​​​
Keď sa v Martine dobre prizriete na stenu budovy vedľa Národného domu, nájdete tam maľovanú reklamu kníhkupectva Jozefa Gašparíka. Ani čas nezmyl jeho meno, tak sa slávne zapísal do dejín slovenského národa. Naodil sa v Leštinách (10.2.1861). Podstatné je, že sa vyučil v tlačiarni Viktora Horňanského v Budapešti (1875 - 1879) v Kníhtlačiarskom účastnárskom spolku v Martine, bol jeho sadzačom. Pracoval aj v tlačiarni Karola Salvu a v Ružomberku. Od roku 1895 sa rozhodol, že sa stane kníhkupcom a aj nakladateľom v Martine (1898).

Ľudovít a Adolf Medzihradský
Ľudovít Medzihradský bol učiteľ a botanik, ktorý sa narodil v Leštinách (28.5.1807). Jeho otec Ján Medzihradský bol rektorom školy v Leštinách, takže tu bola aj rodinná tradícia. Napokon syn Adolf bol vychovávateľom veľkého Hviezdoslava. Ľudovít študoval teológiu a právo v Prešove na kolégiu. Po smrti otca Jána prerušil štúdia a nastúpil na jeho miesto. Počas cholery bo zdravotným komisárom na hranici s Poľskom. Bol učiteľom v Leštinách (1831 - 1865), potom žil na dôchodku. Napísal Dejiny evanjelickej a. v. cirkvi a zboru v Leštinách, písal divadelné hry.

Jozef a Móric Zmeškalovci
Otec Nóric Zmeškal (1801 -1871) z Leštín Jozef Zmeškal bol právnik a táto rodinná tradícia sa dedila z otca na syna. Móric študoval právo v Blatnom Potoku a na univerzite v Lipsku. Keďže štúrovskí mladí vzdelanci sa väčšinou vzdelávali v Nemecku, nemali Zmeškalovci ďaleko k myšlienkam národného pohybu, ktoré hlásal Ľudovít Štúr a najmä Jozef M. Hurban. Napísal a v Lipsku vydal knihu Nová kronika Uhorska. Bol to Móric, ktorý odmietol účasť na maďarskej revolúcií po marci 1848 a utiahol sa na majetky do Leštín. Tam ho zastihla aj zimná výprava hurbanovských dobrovoľníkov (1849)

Mikuláš Zmeškal
Advokát Gabriel Zmeškal mal talentovaného syna Mikuláša Zmeškala (1759 - 1833), ktorý študoval na evanjelickom gymnáziu v Banskej Bystrici, potom s podporou Karola Pálfiho na Tereziáne vo Viedni. Z domu si priniesol nadanie pre hudobné vzdelávanie, preto sa učil hre na klavíri aj na violončele. Ako vynikajúci violončelista často zastupoval učiteľa A. Kraffa vo Viedni v sláčikovom kvartete I. Schuppanizigha. Zložil šestnásť sláčikových kvartet (1776 - 1792), bol jedným z najbližších priateľov Ludwiga van Beethovena a Josepha Haydna.

Václav Zmeškal
Do Uhorska, na Oravu prišiel Václav Zmeškal v rokoch 1545 1546 a stal sa kapitánom Oravského hradu. Zemianske privilégia dostal na príkaz Ferdinanda I., ktorý ho požiadal, aby na Orave vyklčoval údolie s množstvom liesok a osídlil ho. Dedina dostala názov Leštiny. A rod Zmeškalovcov vlastnil tri oravské Osady - Leštiny, Srňacie a Osádku (1548). Václava považujeme za zakladateľa zmeškalovského rodu v Uhorsku. Z rodostromu mal šesť synov : Daniela I., Jóba I., Gabriela a Jarodlava I., z nich Tobiáš I. a Rafael zomreli bezdetní.

Šľachtický rod Zmeškalovcov
Rodinné sídlo v Leštinách na Orave pripomína oázu pokojného života. Príslušníci rodu Zmeškalovcov sa zo závetrie Leštín vydávali do sveta, aby na univerzitách získali právnické vzdelanie. To bol dobrý predpoklad, aby sa sali slúžnymi alebo prísediacimi stoličných súdov, prípadne županmi a podžupanmi Oravskej stolice. Rod prišiel z Čiech, dobre sa však vžil so slovenským prostredím vďaka blízkemu jazyku a slovanskému naturelu. Zmeškalovci rozumeli potrebám slovenského ľudu. Prvý z nich Jób Zmeškal zachránil svojou nebojácnosťou a prefíkanosťou Oravský hrad pred Turkami.


 

dnes je: 17.9.2019

meniny má: Olympia

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka