Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Veľký Choč

Veľký Choč (1 611 m n.m.)

Oblasť: Chočské vrchy.
Náročnosť:  náročná túra s krásnym výhľadom
Východiskový bod: Vyšný Kubín
Cieľový bod: Vyšný Kubín
Predpokladaný čas:  5:00 hod
Prevýšenie: 1086 m

Veľký Choč je považovaný za jeden z najkrajších vrchov Slovenska, vďaka širokému panoramatickému výhľadu môžete z neho obdivovať takmer celé severné Slovensko.

Veľký ChočVýstup na Veľký Choč začíname z Vyšného Kubína pri starom historickom kostole neďaleko hlavnej križovatky štátnych ciest. Chodník vedie mierne stúpavým lesným terénom. Prechádzame lúčkou k okraju lesa k smerovníku Zásadce, odkiaľ začíname strmo stúpať. Lesnými serpentínami vychádzame na malú lúčku obklopenú lesom – Drapáč. Je tu križovatka červenej a zelenej značky. Ďalej pokračujeme po zelenej značke na Strednú poľanu. Na Strednej poľane sa prvýkrát pred nami objavuje vrchol Veľkého Choča. Zo Strednej poľany sa vydáme strmým chodníkom na vrchol Veľkého Choča. Výstup je namáhavý, niektoré skalné partie musíme prekonať i s pomocou rúk. Keďže prudko naberáme výšku, postupne sa dostávame nad hornú hranicu lesa do pásma kosodreviny. Po približne hodinovom stúpaní sa dostaneme na  vrchol Veľkého Choča (1611 m), z ktorého môžeme obdivovať takmer celé severné Slovensko. Na severe sa kocháme panorámou Oravy s Babou horou a Pilskom v pozadí, na západe sa týčia vrchy Malej Fatry, smerom na juhozápad, juh i východ sa pred nami rozprestiera Liptov s Veľkou Fatrou, Nízkymi Tatrami, Liptovskou kotlinou, Kriváňom, Západnými Tatrami i Chočskými vrchmi. Po vychutnaní krásnych výhľadov sa vraciame späť červenou turistickou značkou na Drapáč.  Z rázcestia Drapáč pokračujeme po zelenej. Až po smerovník Zásadce je to strmé klesanie, ktoré dá zabrať kolenám. Odtiaľ už ideme pohodlným chodníkom až do Vyšného Kubína.ýstup na Veľký Choč začíname z Vyšného Kubína pri starom historickom kostole neďaleko hlavnej križovatky štátnych ciest. Chodník vedie mierne stúpavým lesným terénom. Prechádzame lúčkou k okraju lesa k smerovníku Zásadce, odkiaľ začíname strmo stúpať. Lesnými serpentínami vychádzame na malú lúčku obklopenú lesom – Drapáč. Je tu križovatka červenej a zelenej značky. Ďalej pokračujeme po zelenej značke na Strednú poľanu. Na Strednej poľane sa prvýkrát pred nami objavuje vrchol Veľkého Choča. Zo Strednej poľany sa vydáme strmým chodníkom na vrchol Veľkého Choča. Výstup je namáhavý, niektoré skalné partie musíme prekonať i s pomocou rúk. Keďže prudko naberáme výšku, postupne sa dostávame nad hornú hranicu lesa do pásma kosodreviny. Po približne hodinovom stúpaní sa dostaneme na  vrchol Veľkého Choča (1611 m), z ktorého môžeme obdivovať takmer celé severné Slovensko. Na severe sa kocháme panorámou Oravy s Babou horou a Pilskom v pozadí, na západe sa týčia vrchy Malej Fatry, smerom na juhozápad, juh i východ sa pred nami rozprestiera Liptov s Veľkou Fatrou, Nízkymi Tatrami, Liptovskou kotlinou, Kriváňom, Západnými Tatrami i Chočskými vrchmi. Po vychutnaní krásnych výhľadov sa vraciame späť červenou turistickou značkou na Drapáč.  Z rázcestia Drapáč pokračujeme po zelenej. Až po smerovník Zásadce je to strmé klesanie, ktoré dá zabrať kolenám. Odtiaľ už ideme pohodlným chodníkom až do Vyšného Kubína.

Zdroj: Vydavateľstvo Dajama

Dalšie východiskové body: Jasenová,  Valaská Dubová, Lúčky

Možné trasy:
1/ Zelená značka Vyšný Kubín – Drapáč – Stredná poľana – Veľký Choč – Drapáč – Vyšný Kubín
2/ Červená značka Jasenová – Drapáč – Stredná poľana – Veľký Choč – Drapáč – Vyšný Kubín
3/ Modrá značka Valaská Dubová – Poľana – Veľký Choč – Drapáč – Vyšný Kubín
4/ Červená značka Lúčky

Veľký Choč a zimný silvestrovský výstup foto:


 

dnes je: 17.9.2019

meniny má: Olympia

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka