Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

História obce

drevený kostolík v LeštináchPomenovanie obce je od slova "lieštiny", čo znamená lieskami porastené okolie, ktoré hojne rastú v jej okolí. Hoci obec,  čo sa týka rozlohy (694 ha) a počtu obyvateľstva patrí medzi najmenšie v okrese, má bohatú históriu. Jej územie bolo osídlené už v dobe bronzovej, o čom svedčí nález bronzovej ihlice s guľovitou hlavicou, ktorá sa našla pri zemných prácach v bývalom družstevnom dvore.

Obec vznikla v 14. storočí - prvá písomná zmienka je z roku 1325 - ako poddanská obec Oravského panstva. Obec patrila od roku 1548 Zmeškalovcom.

Väčšina poddaných patrila k tzv. večným poddaným. Nemali teda možnosť slobodného sťahovania sa, boli pripútaní k pôde a zemepán s nimi mohol viac-menej voľne disponovať (mohol ich premiestniť z usadlosti na usadlosť, z obce do obce a pod.). Výlučným vlastníkom pôdy bol zemepán a prepožičiaval ju poddaným iba na užívanie za plnenie rôznych protislužieb a platov.

Veľkou pohromou pre obyvateľstvo bola častá neúroda a s ňou spojený hlad. Neúrodu spôsobovali hlavne drsné klimatické podmienky a prudké výkyvy počasia. Tak to bolo napríklad v rokoch 1715 - 1716, keď na severnom Slovensku, najmä na Orave, boli drsné poveternostné pomery. Ešte v júni mrzlo a padal sneh, v septembri 1716 ľadovec zničil takmer celú nedozretú úrodu a obyvateľstvo zostalo bez akejkoľvek obživy. Nasledoval hladomor a ľudia sa snažili udržiavať pri živote potravou, ktorá sa veľmi nelíšila od spôsobu obživy dobytka.

V dôsledku hladu a zlej potravy sa rozmohli aj rozličné choroby. Približne v rovnakom čase sa začína aj hromadné zbiehanie poddanského obyvyteľstva z Oravy. V tom videli poddaní východisko zo svojej strašnej biedy. Priame údaje sa zachovali aj o úteku poddaných z dedín patriacich Zmeškalovcom, teda aj z Leštín. Z listu Oravskej župy adresovaného v roku 1727 Zvolenskej župe je zrejmé, že z troch dedín patiracich tomuto rodu (Leštiny, Osádka a Srňacie) ušlo do okolia Zvolena a Banskej Bystrice 17 poddanských rodín.

Postupom času sa situácia v obci postupne konsolidovala a v roku 1804 tu žilo už 335 obyvateľov. Obyvateľstvo obce neobišli ani udalosti stavovských povstaní, pohybu v meruôsmych rokoch, viacero mladých položilo svoje životy v I.a II. svetovej vojne.

Škola
Žiaci chodili do evanjelickej artikulárnej školy. V roku 1789 prehlásili richtári obcí Leštiny, Osádka a Srňacie, že sa postarajú o školu a plat učtieľa. Finančne im boli nápomocní štát a zemské panstvo. V škole učilo niekoľko vynikajúcih učiteľov: Eliáš Petrovicius, Ondrej Hrebenda, Ondrej Medzihradský, Benjamin Uhlári, Zachariáš Petrikovič, Ľudovít a Adolf Medzihradský. Školu navštevovali žiaci zo širokého okolia, okrem iným napríklad aj Juraj Ambrózy (barokový spisovateľ), Ondrej Ambrózy (náboženský spisovateľ), Vavrinec Čaplovič (zberateľ kníh, úradník), Pavol Országh Hviezdoslav (básnik)

Kostol
Jednou z najvýznamnejších kultúrno - historických pamiatok celej Oravy je leštinský drevený artikulárny kostol, ktorý bol postavený v rokoch 1688 a 1689 s bohatou farebnou výzdobou a vybavením interiéru. Bol postavený na kopci a slúži ako evanjelický kostol na celej Dolnej Orave.

Matrika evanjelickej farnosti v Leštinách je vedená od roku 1786. Prvý záznam o narodení dieťaťa pochádza z marca 1786.

dnes je: 14.12.2018

meniny má: Branislava, Bronislava